Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontrast: Czcionka:

Dostępność Plus dla zdrowia

2019-02-11

31 stycznia 2019 roku przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zainaugurowali projekt Dostępność Plus dla zdrowia. Celem całego przedsięwzięcia jest wdrożenie działań projakościowych związanych z dostosowaniem placówek medycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W pierwszej fazie projektu będzie przygotowany standard dostępności. Szpitale i placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogły ubiegać się o dofinansowanie grantowe działań w ramach 4 komponentów:

  • Architektonicznego (podjazdy, windy, poszerzanie wejść do budynków i drzwi wewnętrznych, likwidacja wysokich progów, montaż posadzek antypoślizgowych, dostosowanie pomieszczeń sanitarnych, rejestracji pacjentów, włączników i tablic informacyjnych, zakup pętli indukcyjnych itp.); 
  • Cyfrowego (zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz innych urządzeń służących poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z niepełnosprawnościami, rozwój telemedycyny ułatwiającej komunikację na odległość, a także wdrożenie innych rozwiązań zapewniających funkcjonowanie placówek „przyjaznych” osobom niepełnosprawnym, systemy rejestracji (także on-line), uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami, tworzenie i dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.0 oraz szkolenia z obszaru IT);
  • Komunikacyjnego (szkolenia w zakresie kompetencji miękkich dla kadry medycznej i niemedycznej np. pracownicy rejestracji, służące wsparciu kompetencji w zakresie właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami np. szkolenia zwracające uwagę na właściwe formy komunikacji);
  • Organizacyjnego (usprawnianie rozwiązań organizacyjnych, w tym procedur dotyczących pacjentów, w celu ułatwienia obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami).

 - Wsparciem obejmiemy 25 szpitali oraz 125 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Oczywiście docelowo będzie ich więcej, bo 50 szpitali i 250 placówek – wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Budżet wynosi 150 milionów złotych, w tym 126,4 miliona złotych dofinansowania unijnego z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, z opcją zwiększenia docelowej kwoty do 300 milionów –wiceminister Janusz Cieszyński.

Co w ramach wsparcia?

Poza wsparciem finansowym na wdrożenie standardu dostępności, Wnioskodawcy uzyskają wsparcie doradcy, który przeprowadzi audyt wstępny i na zakończenie działań projektowych. Przewidywane są szkolenia związane z obszarem dostępności, realizowane centralnie przez Ministerstwo Zdrowia.

Na koniec projektu Dostępność Plus dla zdrowia będzie przygotowany raport podsumowujący, który zarekomenduje działania systemowe do wdrożenia w całej Polsce.

W ramach projektu będzie funkcjonował również Komitet Dostępności Plus dla zdrowia. Składać się z przedstawicieli: organizacji pozarządowych (w tym reprezentujących pacjentów z niepełnosprawnościami), placówek medycznych, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Komitet Dostępności Plus będzie aktywny w całym okresie realizacji projektu – począwszy od wypracowania standardów dostępności dla szpitali i przychodni, przez monitorowanie wdrażanych w placówkach medycznych działań, aż po opracowanie rekomendacji końcowych.  

 źródło:

http://www.zdrowie.gov.pl/aktualnosc-3610-rusza_projekt_dostepnosc_plus_dla.html

                 

Komentarze

Skomentuj

Zaloguj się lub zarejestuj

sponsor1.png

sponsor2.png

partners.png

darczyncy.png