Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Kontrast: Czcionka:

O dostępności w Małopolsce

2019-04-11

Przykładem dobrych praktyk związanych ze zwiększaniem dostępności przestrzeni publicznej są działania realizowane w województwie małopolskim. W poniedziałek 4 marca 2019 r. Wicepremier Beata Szydło, Prezes PFRON Marlena Maląg, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz Dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON Marta Mordarska odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dwudniakach k. Wierzchosławic oraz wzięli udział w konferencji „O dostępności w Małopolsce”.

Premier Beata Szydło doceniła działalność ośrodka w Dwudniakach i zwróciła uwagę, że ten ośrodek jest przykładem placówki, która w nowoczesny i skuteczny sposób wspiera niepełnosprawną młodzież. Jednak aby skutecznie usuwać bariery w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, potrzebne jest kompleksowe działanie i współpraca pomiędzy różnymi instytucjami z otoczenia osób z niepełnosprawnościami. Jak mówiła Pani Premier, Programem, który usuwa bariery jest rządowy program „Dostępność Plus”. Ten program jest szeroki, uczestniczy w nim kilka resortów: rodziny, zdrowia, edukacji, inwestycji. Jak dodała Beata Szydło,  To nie jest jedyny program poświęcony osobom niepełnosprawnym: realizowaliśmy już program „Za życiem”, który był skierowany do rodzin które podejmują się wychowania dzieci niepełnosprawnych. Elementy programu „Dostępność Plus” są na bieżąco konsultowane z beneficjentami, a projekty społeczne stały się wizytówka programu rządu.

Prezes PFRON Marlena Maląg, mówiąc o zwiększaniu dostępności, zwróciła uwagę, że jest to temat ważny nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich obywateli: Nie wiemy, kiedy ktoś z nas będzie miał problem z dostępnością, kiedy ktoś będzie musiał z tego programu skorzystać. Jak wyjaśniła Marlena Maląg, działania związane z dostępnością są realizowane głównie przez samorządy - W tym roku na działania związane ze zwiększaniem dostępności do samorządów trafi ponad 100 milionów złotych więcej. Te środki są przeznaczane na likwidację barier architektonicznych, ale też zawodowych. Poza działaniami realizowanymi ze środków PFRON przez samorządy, Fundusz prowadzi też własne programy: „Program wyrównywania różnic między regionami III” na który przeznaczono 57 milionów złotych i Program „Aktywny Samorząd” z budżetem prawie 150 milionów zł. Te dodatkowe środki w programie „Aktywny Samorząd”  pozwolą na zakup skuterów elektrycznych lub napędów elektrycznych do ręcznych wózków inwalidzkich, przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Nowością w tym programie jest również dofinansowanie prawa jazdy dla osób niedosłyszących. Planowane są również inne działania: Razem z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju będziemy organizować szkolenia kierowców transportu zbiorowego oraz program przewozów „door to door”, tak aby osoby z niepełnosprawnościami mogły docierać do lekarzy czy na badania. Natomiast pomocą dla osób niewidomych i niedowidzących będzie wsparcie szkolenia psów asystujących. Jak dodała Prezes PFRON: Nasz Fundusz jest otwarty na rozmowy z instytucjami, by działania wpisane w nasze zadania mogły służyć człowiekowi. 

Źródło: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/o-dostepnosci-w-malopolsce/?tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=8123fd1476550ee2920b20dbf0024d7a&utm_campaign=pfron-rss&utm_medium=rss&utm_source=news 

Komentarze

Skomentuj

Zaloguj się lub zarejestuj

sponsor1.png

sponsor2.png

partners.png

darczyncy.png